Zilzal Suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi

Zilzal Suresi, Kur’an-ı Kerim’in önemli surelerinden biridir. Kıyamet ve ahiret günüyle ilgili önemli mesajlar içeren 99. sure Zilzal Suresi, adını Arapça’da “deprem” anlamına gelen “Zilzal” kelimesinden almaktadır.

Bu sure, kıyametin korkutucu anlarını ve ahiret gününün önemini hatırlatarak insanları doğru yola yöneltmeyi amaçlamaktadır. Zilzal Suresinin fazileti ve sırları hakkında pek çok Hadis-i şerif bulunmaktadır.

Bu surenin Kur’an’ın yarısına denk olduğu ve bir kimsenin bu sureyi Cuma gecesi iki rekat namaz kılarken Fatiha Suresinin ardından 15 kere okursa, Allah’ın izniyle kıyamet sıkıntılarından ve kabir azabından kurtulacağı buyrulmaktadır.

Zilzal Suresi fazileti mutluluğun şifresi olarak her kim geceleri bu sureyi okursa Kur’an-ı Kerim’in yarısını okumuş kadar sevap kazanacağı söylenmektedir. Ancak bu surenin sahip olduğu mucizeler ve faziletler bunlarla sınırlı değildir.

Zilzal suresini her kim 4 defa okursa Kur’an’ı hatim etmiş sayılarak hatim sevabı almaktadır. Zilzal Suresi 41 defa okumak da oldukça hayırlıdır. Her kim bu sureyi günde 41 defa okursa, tüm düşmanlarını mağlup etmekte ve düşmanlarının şerrinden Allah’ın izniyle korunmaktadır.

Zilzal suresi zenginlik, bolluk ve bereket için de okunabilmektedir. Her kim her vakit namazında Fatiha süresinden sonra bu süreyi okursa Allah’ın izniyle kısa zamanda servet sahibi olmaktadır.

Zilzal Suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi
Zilzal Suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi

Zilzal Suresi Tuza Okuma

Zilzal Suresi tuza okuma, özellikle ayrıldığı eşini veya sevgilisini geri getirmek ve onunla barışmak isteyen kişiler tarafından temiz bir niyet, iman ve kalple yapıldığında oldukça etkili olmaktadır.

Bunun için kişiler, 41 gün boyunca her gün bir kaya tuzunun üzerine Zilzal suresini okuyup üfleyerek bu kaya tuzunu ve isminin yazılı olduğu kağıdı yanan bir ateşin içerisine atmalıdır.

OKU:  Duha Suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi

41 günün sonunda kişilerin dileği Allah’ın izniyle kabul olup sevdiği kişi onunla barışacaktır.

Zilzal Suresinin Havassı

Zilzal Suresinin havassı için öncelikle surenin içeriğine göz atmak gerekmektedir. Sure, 8 ayetten oluşmasına rağmen derin bir anlam taşımaktadır. İlk ayetlerinde depremin ve yeryüzünün sarsılmasının kıyametin habercisi olduğu anlatılmaktadır.

Ardından insanların yaptıkları iyilik ve kötülüklerin tartılacağı kıyamet günü ve bu günün dehşet verici anları tasvir edilmektedir. Zilzal Suresi, insanların dünya hayatındaki amellerinin ahiret hayatlarını belirleyeceği gerçeğini hatırlatarak insanları ibret almaya davet etmektedir.

Zilzal Suresi’nin faziletleri, peygamberlerin ve hadislerin aktardığı bilgilere dayanmaktadır. Zilzal Suresi’ni herhangi bir büyük sureyle birlikte okuyan kişinin o surenin sevabını alacağını ifade edilmektedir.

Yine bir diğer hadiste de Peygamberimiz, bu sureyi okuyan kişinin amel defterinin diğer günahlarını silerek tertemiz hale getireceğini bildirmiştir. Zilzal Suresi, hayır işlerini yapmaya teşvik eder ve insanları dünya hayatının geçici zevklerine aldanmamaları konusunda uyarır.

Müslümanlar için bu sure, ahiret hayatının gerçek ve ebedi hayat olduğunu hatırlatarak dünyevi hırs ve arzulara kapılmadan Allah’ın rızasını kazanmaya odaklanmayı öğütler. Bu nedenle, Zilzal Suresinin okunması ve anlaşılması, kişinin manevi gelişimine katkı sağlayacak önemli bir ibadettir.

Sureyi anlamak ve hayatımıza tatbik etmek, kişileri Allah’a yaklaştıracak, dürüstlük, adalet ve merhamet gibi değerleri güçlendirecektir. Zilzal Suresi, kısa ama etkileyici yapısıyla Kuran’ın temel prensiplerini hatırlatarak insanları doğru yola yönlendirmeyi hedefler.

Bu sureyi anlamak ve üzerine düşünmek, manevi derinliğimizi artırarak Allah’ın rızasını kazanmamıza yardımcı olur. Dünya hayatının geçici ve gelip geçici olduğunu unutmadan, adalet, iyilik ve merhamet gibi erdemleri yaşayarak ahiret hayatımızı güvence altına almamız gerektiğinden bahseder.

Zilzal Suresi’ni okuyarak ve anlamak suretiyle kişiler, manevi yolculuğunda Allah’ın lütfuna ve rahmetine daha da yaklaşabilmektedir.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın