Umre Pasaportu Hangi Renk

Umre pasaportu hangi renk, nasıl alınır, şartları nelerdir ilk kez umre veya hacca gidecek adaylar için oldukça önemlidir. Umuma mahsus bordo, diplomatik siyah, hizmet gri, hususi ise yeşil renktedir. Umre vizesi alabilmek için onaylı bir acenteye ya da konsolosluğa gitmesi gerekir.

Eğer umreye ya da hacca ilk kez gitmeyi planlıyorsanız, bunun için yanınıza ne almanız gerektiği kadar vize işlemlerinin nasıl olduğu da önem taşımaktadır.

Umre Pasaportu Nasıl Alınır

Umre pasaportu nasıl alınır? Bunun için başvuru formu, en yakın Suudi Konsolosluğu’ndan temin edilebilir; ancak Hac ziyareti ve diğer seyahat düzenlemeleri için lisanslı bir seyahat acentesi ile çalışmak tavsiye edilmektedir. Seyahat acentesi, başvuru formunuzu Suudi Konsolosluğuna iletecektir.

Bilindiği gibi bazı ülkeler başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Suudi Arabistan da bunlardan biri olup ülkenin konsolosluğu, Hac vizesi müracaatlarını direkt onaylamamaktadır. Suudi Arabistan Umre vizesi başvuruları, konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla yapılır. Bu bakımdan umre & hacı adayları seyahat acenteleri ile iletişime geçmelidir.

Kısa süreli vize başvuruları, Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Hac vizeleri, her yıl Şevval ayının ortasından Zilkade ayının 25. gününe kadar verilmektedir. 

Umre Pasaportu Hangi Renk
Umre Pasaportu Hangi Renk

Umre pasaportu nasıl alınır kapsamında vize başvuru tarihlerini bilmek de önerilmektedir. Suudi Arabistan vizesi başvurusu yapacak kişinin öncelikle Suudi Arabistan resmikurumlarından bir davet mektubu temin etmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan vizesi için gerekli olan davet mektubu, İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştığında vize başvurusu yapılabilmektedir.

Umre Pasaportu İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar

Umre pasaportu için gerekli evraklar da bilinmesi gereken önemli bir konudur. Özellikle ilk kez gidecek kişiler doğal olarak bunları bilmeyebilir. Temel olarak bunlar aşağıda olduğu gibidir:

OKU:  Umre Valizi

• Gayrimüslim bir isme sahip olan bir kişi, bir cami veya İslami bir merkezden, başvuranın Müslüman olduğunu doğrulayan bir belge sunmalıdır.

• Başvuru için güncel ve arka fonu beyaz olan vesikalık bir fotoğraf eklenmelidir. Fotoğraf, tam yüz görünümünü içermeli ve başvurana doğrudan bakmalıdır. 

• Pasaportlar, başvuru formunun teslim edildiği tarihten itibaren en az 6 ay süreyle geçerli olmalıdır.

• Onaylı ve iade edilemeyen bir uçak bileti gereklidir. Suudi Arabistan’dan hareket, giriş tarihinden itibaren iki hafta içinde gerçekleşmelidir.

• Kadınlar ve çocuklar, bir koca, baba veya erkek bir akraba (Mahram) ile seyahat etmelidirler. Bu durumu kanıtlamak için ilgili belgeler sunulmalıdır. Mahram, aynı uçuşla Suudi Arabistan’a giriş yapmalıdır.

• Menenjit aşısı sertifikası eklenmelidir. Bu sertifika, Suudi Arabistan’a giriş tarihinden en fazla üç yıl ve en az 10 gün önce verilmeli ve üç yıl süreyle geçerli olmalıdır. Aşı sertifikası, Suudi Arabistan’a girişte başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.

Bunun yanı sıra umre pasaportu hangi renk öğrenmek isteyenlerin bilmesi gereken farklı konular da vardır. 45 yaşından büyük bir kadın, organize bir grup veya ailesiyle seyahat ederse ve mahremsiz seyahat etmek istiyorsa, noter tasdikli bir İtiraz Edilmez Belgesi sunarak bu izni alabilir.

Ayrıca başvuru sahibi, başvurduğu ülkenin vatandaşı değilse, geçerli bir oturma izni başvuruyla birlikte sunmalıdır. Onsekizila kırk beş yaşları arasındaki kadınlara, yalnızca Arabistan yasalarına göre birinci dereceden akrabaları eşlik etmediği sürece Hac vizesi verilmemektedir. Bu kişilerin yanlarında birinci dereceden akrabaları bulunmalıdır. Beraber seyahat edecek kişi için de vukuatlı nüfus kağıdı örneği sunmaları gerekmektedir.

Umre için Çocuk Vizesi Nasıl?

Bazen kişiler umreye ya da hacca gitme planlarına çocuklarını da almayı planlayabilmektedir. Bu durumda umre pasaportu hangi renk gibi, çocukların durumu da öğrenmek istenmektedir.

OKU:  Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Dokuz ile onsekiz yaş arasındaki çocuklar için, Hac ziyareti sırasında anneleri veya babaları yanlarında olmayacaksa birinci dereceden yakınlarından birinin bulunması gerekmektedir. Bu durumda noter onaylı muvafakatname ve vukuatlı nüfus kağıdı örneği alınması gerekmektedir.

Hac Vizesi Başvuru Tarihleri Nasıl?

Hac vizeleri her yıl Şevval ayının ortasından Zilkade ayının 25’ine kadar verilmektedir.

Suudi Arabistan Hac Vİzzesi Nasıl Alınır?

Hac başvuru formunu en yakın Suudi Konsolosluğundan alabilirsiniz. Ancak vize, seyahat ve konaklama düzenlemeleri gibi Hac için gereken tüm detayları sağlayacak yetkilendirilmiş bir seyahat acentesi tutmanız tavsiye edilir. Seyahat acentesi, başvuru formunuzu Suudi Konsolosluğuna iletecektir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Hac vize başvurularını doğrudan kabul etmez. Suudi Arabistan Umre vizesi başvuruları, konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Çocuklar Hacca Giden Ebeveynlerine Eşlik Edebilir mi?

Çocuklar ebeveynleriyle birlikte Hac yapabilirler. Vize başvurularında, çocukların isimlerini ebeveynlerinin pasaportlarına eklemeleri ve doğum belgelerini sunmaları gereklidir. 45 yaşın altındaki kadınlar ve çocuklar için, bir Mahrem, yani erkek bir akraba eşlik etmelidir.

Bunun yanı sıra on sekiz yaşın altındaki reşit olmayan başvuru sahiplerine, ailesi yanlarında olmadığı sürece Hac vizesi verilmeyeceği de bilinmesi gereken bir konudur. Sekiz yaşından küçük çocuklar için Hac ziyareti sırasında anneleri de yanlarında olmalıdır. Birinci dereceden yakınları yanlarında olmadığında Hac ziyaretine katılamaz.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın