Sümmes Sebile Yesserah Faziletleri

Sümmes Sebile Kuran-ı Kerim’in bir bölümü olan Abese Suresinin 20. Ayeti olan Sümmes Sebile Yesserahü duası, mucizevi ayetlerden biridir. Özellikle kadınların doğumunun kolaylaşması ve her şeyin yolunda gitmesi için okunması gereken bu ayet, kişilerin tüm zorluk ve sıkıntılardan kolaylıkla kurtulup Allah’ın izniyle O’nun rahmeti ve bereketini alması için de okunması tavsiye edilen bir ayettir.

Sümmes Sebile Yesserah faziletleri oldukça fazladır. Özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve haleflerinin rivayetlerine göre Abese suresinin ve Sümmes Sebile Yesserah ayetinin okunmasının pek çok fazileti bulunmaktadır.

Summes sebîle yesserahu mucizesi olarak bu ayeti içtenlikle okuyan kullar için ayetin faziletleri şöyledir:

  • Doğum yapacak olan kadınlar ve yakınları doğum esnasında bu ayeti okursa Allah’ın izniyle doğum kolay geçer.
  • Sümmes Sebile Yesserah’ı her gün ve hiç aksatmadan 3 kez okuyan kimseler, bela ve kötülüklerden korunur ve kurtulur.
  • Bu ayeti düzenli olarak okuyan kimselerin şansı ve bahtı açılır, işleri rast gider.
  • Bu sureyi okuyan kişiler, ahirette Allah’ın lütfunu tadar.
  • Abese sûresini okuyan kimse, kıyamet gününden neşe içinde ve gülerek çıkar.
Sümmes Sebile Yesserah Faziletleri
Sümmes Sebile Yesserah Faziletleri

Sümmes Sebile Yesserahu Nasıl Okunur?

Sümmes Sebila Yesserahu nasıl okunur? Sorusu, müminler tarafından sıkça sorulmakta ve bu mucizevi ayeti okuyarak Allah’ın izniyle faziletlerinden yararlanmak isteyen kişiler, bu duayı nasıl, ne zaman ve kaç kere okuması gerektiğini öğrenmek istemektedir.

“Sümmes sebîle yesserah.”ayetinin Türkçe anlamı “Sonra ona yolu kolaylaştırdı.” Şeklindedir. Ayeti sesli olarak tekrar ederken, anlamını ve içeriğini de anlamaya çalışmak, manevi bağlantıyı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bu güzel dua, kadınlar için doğumun kolaylaşması ve işlerin yolunda gitmesi için önerilen bir dua olduğu gibi, her türlü zorluk ve sıkıntı anında da Allah’a yönelmek için okunabilir. Sümmes sebila yesserahu kaç kere okunmalı? Sorusuna yanıt olarak; Bu ayetin zor durumdan kurtulabilmek için Allah’ın izniyle içtenlikle günde en az 7 defa okunması gerekmektedir.

OKU:  786 Besmele Fazileti

Bununla birlikte özellikle kadınlar, bu ayeti adetli iken okuyup okuyamayacaklarını da merak etmektedir. Kadınların adetli iken bu sureyi ve ayeti okumalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sümmes Sebile Yesserahu Ne İçin Okunur?

Sümmes Sebila Yesserahu ne için okunur? Sorusuna yanıt olarak; Bu ifade, Abese Suresi’nin 20. ayetinin son kısmıdır. Bu ayet, kadınlar için doğumun kolaylaşması ve işlerin olumlu yönde ilerlemesi için okunan bir dua olarak kabul edilir. 

Bu ayet, özellikle doğum sürecinin kadınlar için daha rahat ve huzurlu geçmesine vesile olması ve işlerin yolunda olumlu bir şekilde ilerlemesi için okunmaktadır. Aynı zamanda, bu ayeti düzenli olarak okuyan kişilerin her türlü tehlike ve beladan korunmasına da yardımcı olacağına inanılır.

Bu nedenle, hamilelik dönemindeki kadınlar, doğum sürecinin kolaylaşması için veya herhangi bir zorlukla karşılaşıldığında Allah’a yönelerek yardım ve destek istemek amacıyla bu ayeti okuyabilirler. Ayrıca, kişiler günlük hayatlarında karşılaştıkları herhangi bir sıkıntı, zorluk veya engelleme durumunda da bu dua ile Allah’a yönelerek kolaylık ve yardım talep edebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=kHKQmJq3o4w

Ancak her dua gibi, bu ayetin de içtenlikle, samimiyetle ve Allah’a olan inançla okunması önemlidir.

Sümmes Sebila Yesserahu Okuyanların Yorumları

Hamile kadınlar, zor bir doğum süreci geçirdiklerinde bu ayeti okuyarak yaşadığı acıdan ve zorluktan kurtularak kolayca doğumunu gerçekleştirebilmektedir.

Özellikle Sümmes Sebila Yesserahu okuyanların yorumları da bu yöndedir ve pek çok hamile kadın, doğum sürecinde bu ayeti okuyarak rahat bir doğum geçirdiğini ifade etmektedir.

Bu ayeti okuyan herkes, ne kadar etkili ve faziletli olduğundan bahsetmektedir.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın