Mevlidi Şerif ’ in Yazılışı Ve Okunuşu ! Okumaya Doyamıcağınız 1 Makale

Mevlid-i Şerif yazılış ve okunuşu nasıl? Mevlid-i Şerif oldukça uzundur. Bunu gerek kitaplarda gerekse online platformlarda görmek mümkündür. Bilindiği gibi Mevlid-i Şerif günümüzde farklı hallerde, durumlarda okunmaktadır. Örnek olarak bir bebek dünyaya geldiğinde, bir vefat gerçekleştiğinde, sünnetlerde sıklıkla görülmektedir.

Eğer Mevlid-i Şerif okutmak istiyorsanız bu oldukça kolaydır. En yakın camiye giderseniz imam ile konuşabilir, ondan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önce Mevlid-i Şerif okutmuş olan tanıdıklarınız bulunuyorsa, yine onlar ile konuşmanız, görüşmeniz de mümkündür.

Bu Hz. Muhammed S.A.V. için kaleme alınmış, oldukça güzel bir methiyedir. Genel anlamda bahsedilecek olursa Mevlid-i Şerif Peygamber Efendimizi en güzel yönleri ile tanıtma amacını taşır. Hayatını, yaptıklarını söyleyen bir şiir, kaside olmaktadır. Anlaşılır, okunalı ve sadedir. Bu nedenle yüzyıllardan beri hala okunmaya devam etmektedir.

Mevlid-i Şerif Sözleri

Mevlid-i Şerif sözleri ve okunuşu Müslümanlar tarafından sık sık merak edilebilmektedir. Bahsettiğimiz gibi gerek kitaplardan gerekse internet üzerinden bunları bulmak mümkündür.

Bu Süleyman Çelebi tarafından yazılmış olup oldukça eskidir. Kendisinin kim olduğunu merak ediyorsanız 1351 ile 1422 seneleri arasında hayatını sürmüştür. Bursa’da Ulu Cami imamı olduğu bilinmekte olup, Orhan Gazi döneminde dünyaya gelmiştir. Ancak kendisi hakkında fazla bilgi de bulunmamaktadır.

Ancak bazı kaynaklar Osmanlı padişahı I. Murat’ın vezirlerinden bir tanesi olan Ahmed Paşa’nın oğlu, Şeyh Mahmud Efendi’nin de torunu olduğu söylenmektedir. 1338 yılında Rumeli’ye Süleyman Paşa önderliğinde sal ile geçenlerdendir.

Gençli yılları esnasında Bursa’da iyi bir eğitim aldığı düşünülmekte olup, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid’in dikkatini çekmiştir. Ulu Cami imamı olarak atanmış olup, bu görev esnasında ünlü eseri Vesiletü’n Necat’ı yazmıştır. Belirtilenlere göre Peygamber Efendimizin diğer peygamberlerden farkı bulunmadığını söyleyen İranlı bir vaize içerlemiş, diğer peygamberlerden üstün olduğunu dile getirmek için eserini kaleme almıştır. Kendisi Ehl-i Sünnet tarafında bulunmaktadır. Eseri 1409 senesinde tamamlanmış olup, tahmini 60 yaşında olduğu söylenmektedir.

OKU:  Umre Valizi

Mevlid Arapça kökenli olup Hz. Muhammed S.A.V.’in doğduğu geceyi, geceyle alakalı eseri belirtmektedir. Kur’an okunması sonrası Mevlid okunması da adetten sayılmaktadır.

Mevlid-i Şerif Okunuşu

Mevlid-i Şreif farklı bölümlerden meydana gelmekte olup bu Bahir olarak da bilinmektedir. Bu bölümler,

 • Tevhid
 • Nur
 • Veladet
 • Merhaba
 • Miraç
 • Münacat
Mevlidi Şerif ’ in Yazılışı Ve Okunuşu ! Okumaya Doyamıcağınız 1 Makale
Mevlidi Şerif ’ in Yazılışı Ve Okunuşu ! Okumaya Doyamıcağınız 1 Makale

Şeklindedir. Mevlid-i Şerif okunuşu uzun bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan birkaç Mevlidhan tarafından dinlenmekte, okunmaktadır. Mevlidhan ise Mevlid okuyan kişilere denmektedir. Yasin, Amme ve Nebe gibi sureler okunarak başlanmaktadır. Her bölümün arasında dualar, tekbirler ve ilahiler yer almaktadır.

Mevlid-i Şerif Anlamı

Mevlid-i Şerif anlamı nedir? Mevlid-i Şerifin her bölümünün farklı bir anlamı yer almaktadır. Genel anlamda her bölüm şu şekildedir:

 • Mevlid-i Şerif’in birinci bahrisi Allah Adın olmaktadır Her işe Allah ile başlanmasını ele almaktadır.
 • Mevlid-i Şerif’in ikinci bahrisi Hz. Muhammed S.A.V.in annesi olan Amine Hatun’u anlatmaktadır.
 • Mevlid-i Şerif’in Üçüncü bahrisi Merhaba olmaktadır. Hz. Muhammed S.A.V.’in dünyaya teşrif etmesini anlatmaktadır.
 • Mevlid-i Şerif’in Dördüncü bahrisi Miraç olmaktadır.  Hz. Muhammed S.A.V.’in Miraç’a yükselmesini anlatmaktadır.
 • Mevlid-i Şerif’in Beşinci bahri Münacat olup Hz. Muhammed S.A.V. arkasından ona layık Müslümanlar olmayı anlatmaktadır.

Genel anlamda Mevlid-i Şerif anlamı bu şekilde gösterilebilir. Okunuşu da bahsettiğimiz üzere oldukça uzun bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Mevlid okutmak istiyorsanız daha önce bilen kişilere kimlere okuttuğunu sormanız önerilir. Bunun yanı sıra en yakın camiye de gidebilir, imam ya da müezzin ile de konuşabilirsiniz.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın