Duhan Suresinin İlk 8 Ayeti

Her duanın ve surenin faziletleri vardır. Bunların ne olduğunu bilmek, sürekli okumak her Müslüman için önerilmektedir. Duhan suresi de onlardan bir tanesidir. Bu sürenin özellikle gece zamanlarında okunması halinde, meleklerin kişiyle olacağı söylenmektedir. Bu bakımdan gerçekleştireceği her işte olumlu, hayırlı neticeler alacağı söylenmektedir. Bu bakımdan günlük hayatta sık sık önerilmesi tavsiye edilen bir duadır.

Ancak özellikle daha önce bunu okumayan kişiler nasıl edileceğini sıklıkla sorabilir. Her ne kadar zor gibi dursa da kolay bir şekilde okunabilir. Okunuşunu merak ediyorsanız aşağıda olduğu gibidir:

 • Ha mım
 • Vel kitabil mübiyn
 • İnna enzelnahü fı leyletim mübaraketin inna künna münzirın
 • Fıha yüfraku küllü emrin hakiym
 • Emram min ındina inna künna mürsiliyn
 • Rahmeten mir rabbik innehu hüves semiy’ul aliym
 • Rabbis semavati vel erdı ve ma beynehüma in küntüm mukıniyn
 • La ilahe illa hüve yuhyı ve yümiyt rabbüküm ve rabbü abaikümül evveliyn

Duhan suresi okunuşu genel anlamda bu şekildedir. Buna bakarak istediğiniz zaman okumanız mümkündür. Bunun yanı sıra Kur’an-ı Kerim üzerinden de, yüzüne bakılarak edilebilir. Ancak okumadan önce hem gusül abdestinizin olması hem de normal abdestin bulunması tavsiye edilmesi gerekir.

Duhan Suresinin Fazileti Neler

Her duanın faziletleri vardır. Bu nedenle Müslümanlar hayatlarında dua etmeyi hiçbir zaman bırakmamalı, sürekli dua okumalıdır. Duhan suresi faziletleri de bu kapsamda insanlar tarafından zaman zaman merak edilen hususlar arasındadır.

Kim bu duayı ederse yetmiş bin meleğin kendisine istiğfar gerçekleştireceğine dair bilgiler yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu surenin okunmasının, günahların bağışlanmasını sağladığı da yine söylenmektedir.  Ayrıca başlanan işlerde hayırlı, güzel sonuçlar elde etmeye de olanak tanır. Bunların yanı sıra farklı faziletleri de ayrıca yer almaktadır.

OKU:  Hac ve Umre Uğurlama Duası

Duayı okuyan kişinin herkes tarafından sevileceği belirtilmektedir. Bunun dışında takdir ve saygı göreceği de yine belirtilmektedir. Kıyamet gününün korku ve dehşetinden korunabilmek için edilen dua sayesinde kişiler huzur bulabilmektedir. Ayrıca en zor işleri bile daha kolay bir şekilde yapabilmektedir.

Bu bakımdan Duhan suresi faziletleri oldukça fazla olan bir suredir. Bunu sürekli okumak özellikle önerilir.

Duhan Suresinin İlk 8 Ayeti
Duhan Suresinin İlk 8 Ayeti

Duhan Suresi İlk 8 Ayeti 15 Kere

Duhan suresi ilk 8 ayeti 15 kere okunursa ne gibi faziletleri görülebilir, Müslümanlar tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu şekilde okunması durumunda günahların affedileceği bilinir. Bunun dışında daha hayırlı bir ömür yaşamaya yardım edeceği de yine malumdur.

Özellikle Cuma günleri okunması önerilen bu sure gün içinde veya gece saatlerinde edilebilmektedir. Bunun dışında okuyan kişiye cennetten köşk inşa edilir. Mekke döneminde inmiş olan Duhan, adını 10. Ayette geçen Duhan kelimesinden alır. Toplamda 59 ayetten meydana gelmektedir.

Duhan Suresi Ne Zaman Edilebilir

Peki Duhan suresi ne zaman okunabilir? Bu sureyi günün herhangi bir zamanında ne zaman vaktiniz varsa , aklınıza gelen yerde okumanız mümkündür. Bunun okunuşu yukarıda olduğu gibi olup kolay bir şekilde ezberlenerek edilebilir. Ancak özellikle banyo ve hamam gibi yerlerde dikkatli olmak ve okunmaması önerilir. Eğer yanınızda duayı taşıyarak okumak istiyorsanız aynı şekilde dua yazılı kağıdın bu gibi yerlere sokulmaması gerekir.

Ayrıca duaların makbul olduğu zamanları bilmek, bunlar geldiği zaman elleri açarak dua etmek önerilmektedir. Bu kapsamda farklı zaman dilimleri yer almakta olup bunların bazıları aşağıda olduğu gibidir:

 • Seher vakti
 • Mübarek gün ve geceler (Cuma günü öğle ile ikindi arası, recebin ilk gecesi, Şabanın 15. Gecesi, bayram geceleri vs.)
 • Ezan okunurken, ezan ile kamet arasında
 • Namaz kılarken, secdedeyken ve namazlar ardından
 • Kur’an-ı Kerim hatim edilince
 • Kalbinde incelik hissettiği zaman
 • Kabe-i Şerifi gördüğü zaman
 • Hastayken ya da sıkıntılı iken
 • Oruçluyken
 • Yağmur yağarken, Kur’an-ı Kerim okunurken
OKU:  Mevlidi Şerif ’ in Yazılışı Ve Okunuşu ! Okumaya Doyamıcağınız 1 Makale

Bunların yanı sıra duaların makbul olduğu farklı zamanlar da vardır. Bunları da bilmek, geldiği zaman elleri açarak dua etmek gerekir. Ayrıca gıyaben yapılan dua da önemlidir. Anne-babanın evladına duası da aynı şekilde makbuldür. Duanın zamanını en iyi allah bilir . Biz hayatımızın her anın da dua etmeli büyüklerimizden , yaşlılarımızdan , hastalarımızdan dua istemeliyiz ve aynı şekilde onlara bilmukabele dua etmeliyiz

Oyla post
Avatar

Yorum yapın