1 Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Anneye Verilmez

Çocuğun velayeti hangi durumlarda anneye verilmez? Velayet çocukların menfaatlerinin korunması için hizmet eden hak ve yükümlülüklerin bir araya gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Bazı durumlarda, çocuğun velayeti anneden alınabilir. Bu konular zaman zaman merak ve düşünce kaynağı olabilir. Kanunlar, anne-babalara çocuklarına ve onların mülklerine iyi bakma ve onları temsil etme gibi bazı yükümlülükler getirmiştir.

Ödevlerin yerine getirilmesi için belirli haklar tanınmıştır. Velayet, bu haklar ve sorumlulukların tümünü kapsamaktadır. Eğer anne ve baba evli değilse, velayet anneye verilir. Ancak çocuğun menfaati gerektirdiği durumlarda velayet evli olmayan babaya da verilebilir. Bunun dışında anne ve baba evliyse ortak velayet uygulanır. Eğer anne ve baba evli olsalar da birlikte yaşamıyorlarsa, geçici olarak hakim tarafından bir eşe verilebilir.

Eğer bir eş ölmüşse, hayatta kalan eş velayeti üstlenmektedir. Evlilik sona erdiğinde, yani boşanma durumunda ise velayeti kendisine bırakılan taraf alabilir. Velayeti kimin alacağı genel olarak bu şekilde cevaplanabilir.

Hangi Durumlarda Velayet Anneden Alınır

Peki hangi durumlarda velayet anneden alınır? Özellikle çocuk sahibi olan çiftler boşanacağı zaman çocuk velayetinin ne olacağı, kime verileceği büyük bir soru oluşturmaktadır. Hangi durumlarda anneden alınacağını merak ediyorsanız genel anlamda şunlar görülmektedir:

1 Çocuğun Velayeti
 Hangi Durumlarda
 Anneye Verilmez?
1 Çocuğun Velayeti
Hangi Durumlarda
Anneye Verilmez?
  • Annenin aldatması veya güveni sarsıcı davranışları doğrudan çocuğun velayet hakkını elinden almaz, ancak olumsuz bir izlenim oluşturur. Sonuç olarak mahkeme çocuğun bakım ve gözetim hakkının ihlal edildiğini düşünürse velayeti babaya verebilir.
  • Velayet kararı, mahkeme tarafından verilirken çocuğun bakım ve gözetiminin hangi ebeveynin yanında daha iyi olduğu göz önünde bulundurulur. Bu nedenle, çocuk henüz anne bakımına ihtiyaç duyacak yaşta olsa bile, psikolojik ve fiziksel olarak babayla birlikte olmanın daha iyi olacağı durumlarda velayet babaya verilebilir.
  • Çocuğun velayeti annede olduğu durumda, eğer annenin sonradan evlendiği kişinin çocuğa fiziksel veya psikolojik zarar verdiği ortaya çıkarsa, velayetin değiştirilmesi davası sonucunda velayet babaya verilebilir.
  • Annenin genel ahlak kurallarına aykırı yaşam tarzı olması durumunda velayet babaya verilebilmektedir.
  • Eğer anne tutuklanır ve cezaevine gönderilirse, velayet babaya verilir.
  • Eğer anne çocuğa yeterli şekilde bakamıyorsa ve bu durum çocuğun zarar görmesine neden oluyorsa, anne bakımıyla ilgilenmeyip sürekli olarak kazalara maruz kalıyorsa, çocuğun fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalması durumunda veya çocuğun psikolojik rahatsızlığı, bakımına engel teşkil ediyorsa, velayet babaya verilebilir.
  • Velayet hakkı kötüye kullanıldığında, bu hak geri alınabilir. Örneğin, annenin çocuğu babayla görüştürmemesi bu duruma bir örnek olarak gösterilebilir.
OKU:  Yaptıklarından Pişman Olması İçin Dua

Bunların yanı sıra, annenin genel sağlık durumu da kötüyse, velayet babaya verilebilir. Hangi durumlarda velayet anneden alınır diyorsanız, genel olarak böyle bir yanıt verilebilir.

Velayet Değişikliği İçin Ne Yapmak Gerekir

Çocuğun velayetini değiştirmek için ne yapmak gerekir, velayetin değiştirilmesi için nasıl bir yol izlenmelidir gibi sorular sık sık merak edilmektedir. Bu durumda, dava açmak için mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Velayet değişikliği davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Velayetin değiştirilmesi talebini dile getirmek isteyen taraf, Aile Mahkemesine başvurmalıdır. Velayet davalarında kesin bir yetki kuralı bulunmadığı için, yetkili mahkeme genellikle çocuğun ikamet ettiği konumdaki Aile Mahkemesi veya davalı tarafın yerleşim yeri Aile Mahkemesi olabilir.

Bu tür davaların açılması için belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Ne var ki velayet altındaki çocuğun menfaati zarar gördüğü durumlarda, herhangi bir süre zarfı olmadan dava açılabilmektedir. Genel olarak velayet değişikliği için ne yapılması gerektiği sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın