Akşam Namazı Sünneti

Akşam namazı sünneti ve farzı her Müslüman tarafından bilinmelidir. Namaz kılmak İslam dininde İslam’ın şartlarından ilkidir. Namaz günde 5 vakit olup bu sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı şeklindedir. Akşam namazının farzı 3, sünneti ise 2 rekattır. 

Akşam Namazı Sünneti Nasıl Kılınır

Akşam namazı sünneti nasıl kılınır? Bahsettiğimiz gibi bu iki rekat olarak kılınmaktadır. Bunun birincisinde kadınların ve erkeklerin neler yaptığı ile şu şekildedir:

• İlk olarak Niyet ettim Allah rızası için Akşam namazının iki rekat sünnetini kılmaya şeklinde niyet edilir, sonrasında ise Allahü Ekber denilerek namaza durulur. 

• Eller bağlanınca gözler secde edilecek yerden ayrılmadan Sübhaneke okunur. Ardından euzü-besmele getirerek Fatiha okunur. Amin dedikten sonra Kur’an-ı Kerim içinden en az 3 ayet ya da 3 ayet miktarı uzun bir ayet okunur. 

• Namaz kıraatinde Allahü ekber denilerek eğilir. Rükuyaparken en az 3 kere Sübhane Rabbiyel Azim okunur. 

• Rükudan doğrulurken Semi Allahü Limen Hamideh denir. Dik olunca Rabbena Lekel Hamd okunur.

• Ayakta bir süre durduktan sonra Allahü ekber denilerek secde yapılır. Secdede iken en az 3 kere SübhaneRabbiyel Ala denir.

• Secdedeyken Allahü Ekber denilmekte ve oturulmaktadır. Ardından da tekrar secde yapılmaktadır.  

• İkinci secdede de en az 3 kere Sübhane Rabbiyel Ala denir.

• İkinci secdeden sonra Allahü Ekber denilip kalkılır. İkinci rekata başlandığında Besmele Fatiha okunur ve Amin denir. Yine Kur’an-ı Kerim içinden en az kısa 3 ayet ya da üç ayet miktarı uzun ayet okunur.

• Namaz Kıraati ardından Allahü Ekber denilerek rükuyapılır, 3 kere Sübhane Rabbiyel Azim okunur.

• Rükudan doğrulurken Semi Allahü Limen Hamideh, tam dik olunca da Rabbena Lekel Hamd denir.

• Ayakta bir süre durulup secde yapılır. Burada en az 3 kere Sübhane Rabbiyel Ala denir. Secde ardından AllahüEkber denilip kısa müddet oturulur ve tekrar secde yapılır. İkinci secdede de yine en az 3 kere SübhaneRabbiyel Ala okunur.

• Ardından oturuşa geçilir ve Ettehıyyatü, Salli-Barik, Rabbena duaları okunur. Bitince de Es Selamu Aylekümve Rahmetullah denilerek önce sağa sonra da sola selam verilir.

OKU:  Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Akşam namazı sünneti nasıl kılınır sorusu için bu şekilde yanıt verilebilir. Özellikle Fatiha ardından okunabilecek pek çok dua olduğu unutulmamalı ve buna da bakılmalıdır.

 

Akşam Namazı Sünneti
Akşam Namazı Sünneti

Akşam Namazı Sünnetinde Kadın ve Erkekler Neler Yapar?

Akşam namazı sünneti yukarıda verdiğimiz gibi kılınır. Ancak namaz esnasında kadın ve erkeklerin yaptığı bazı hareketler farklıdır. Bunlar da aşağıdan bakılmalı ve namaz kılarken buna göre hareket etmelidir:

• Erkekler niyet ederken ellerinin baş parmaklarını kulakların yumuşak taraflarına değdirir. Avuç içleri ise kıble istikametine dönük olmalı, parmak araları da açık olmalıdır. Kadınlar ise ellerini omuz hizasına kaldırmakta, avuç içlerini kıble istikametine açmaktadır.

• Erkekler tekbir alınca ellerini göbek altında sağ al sol el üzerinde bağlar. Sağ elin küçük parmağı ile başparmak, sol elin bileğini halka gibi tutmalıdır. Kadınlar ise tekbir alında iki elini göğsün üzerinde tutar, parmakları açmaz ve düz olarak sağ eli sol elin üzerine koyar.

• Erkekler namaz kıraatinde parmak araları açık olarak diz kapaklarını kapamalıdır. Bel yer ile paralel kalacak biçimde düz olmalı, bacakla kollar gerin olmalıdır. Gözler ise ayak uçlarına bakmalıdır. Dizler de dik olmalı, bükülmemelidir. Kadınlar için dizler ile dirsekler hafif bükük ve ayak uçlarına bakar. El parmak aralarını açmaz, dizlerini tutmaz. Yalnızca ellerini dizin üstünde olacak şekilde baldıra koyar.,

• Secdeye inerken erkekler önce dizlerini, sonra da ellerini yere koyar. Secdedeyken baş iki elin arasında olmalıdır. Alın ve burun yere değmeli, parmaklar da kıbleye doğru olmalıdır. Dirsekler de yere değmemeli, vücuda yapışık olmamalıdır. Ayak parmakları ise kıbleye dönü olmalı, topuklar bitişik bulundurulmalıdır.

• Secdeye inerken kadınlar önce dizlerini sonra da ellerini koyar. Secdeye inerken baş yine ellerin arasındadır. Alın ve burun yere değmeli, parmaklar da kıbleyi göstermelidir. EL parmakları birleştirilmekte olup dirsekler yere değmelidir. Vücuda yapışık olmalı, ayakların üstü de yere gelmiş şekilde olmalıdır. Her iki ayak sağa yatık olmalıdır. 

OKU:  Peygamberimizin Süt Kardeşleri

• Secdede Erkeklerde sol ayak yere yatık, sağ ayak dik olacak biçimde parmaklar kıble istikametinde bükülmektedir. Uyluk üzerinde oturulmakta olup avuçlar da dizin üstüne konur. Kadınlar ise ayaklar sağa çıkmış şekilde ayaklar üzerine değil yere oturur. Avuçlar dizin üzerine konur ve parmaklar serbesttir.

Bunlar da akşam namazı sünneti kılarken unutulmaması gereken, önemli konular arasındadır.

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam namazı toplamda 5 rekattır. Bunun 3’ü farz olup önce kılınır. Ardından da 2 rekat sünnet gelir.

Akşam Namazı Sünneti Nasıl Kılınır?

Akşam namazı sünneti iki rekat olup birinci rekatında Sübhaneke, Fatiha ve Kur’an-ı Kerim’den ayet okunmaktadır. İkinci rekat da böyledir. Ancak dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı olup bunu dini kitaplardan veya yazılarımızdan görebilirsiniz.

Akşam Namazı Sünneti Kaç Rekat

Akşam namazının sünneti 2 rekat olarak kılınır.

Oyla post
Avatar

Yorum yapın